Muteber ne demek?

Muteber ne demek?

Muteber nedir?Kelime köküne bakınca M-uteber, yani itibar’dan geliyor. Muteber: İtibar sahibi, hatırı sayılır, güvenilir, kendinden emin. Muteber cümle içinde:1- Ona borç para vermişsin ama çok da muteber biri değildir. Yine de sen bilirsin.2- Sizin gibi muteber birini ağırlamaktan onur duyarım.3- İnsanın ömrü muteber olmak adına yatırım yapmakla geçiyor. Her şeyini kaybet, itibarını asla.

Cenah nedir?

Cenah nedir?

Cenah ne demek?Cenah: Kol, yan, taraf, kanat… Savaş düzenindeki ordunun sağ ve sol taraflarından her biri. Cenah cümle içinde: 1- Kendisi bizim cenahta pek sevilip sayılan biridir.(Bizim tarafta, bizim grupta)2- Sizin cenahın pek hoşuna gitmese de ben doğruları söylemekten çekinecek biri değilim.(Sizin tarafın, Sizin taraftar grubunun) gibi.

Muhatap ne demek?

Muhatap ne demek?

Muhatap nedir?Arapça kökenli olan bu kelimenin kökünde hitap vardır.Muhatap: Mu-hatap: Hitap edilen, kendisi ile konuşulan kişi. Muhatap cümle içinde: 1- Sizinle muhatap olmak istemiyorum.2- Bu konunun muhatabı siz değilsiniz, lütfen daha yetkili biri gelsin.3- Olayın birebir muhatabı siz olduğunuz için bizzat sizden dinlemek istedik.

Vizyon ne demek? Misyon ne demek?

Vizyon ne demek? Misyon ne demek?

Vizyon ve Misyon nedir? Misyon: Görev, görev amacı, temel düşünce. Kurumların ya da kişilerin yapmakta olduğu şey.Vizyon: Kurumların ya da kişilerin yapıyor oldukları şeyi gelecekte daha geniş çaplı olarak yapmayı hedeflediği şey. Misyon ve Vizyon cümle içinde: Örneğin yangın tüpü üreten bir fabrikanız var bunun misyonu ve vizyonu ne olur? Misyonumuz: En dayanıklı ve uzun ömürlü yangın söndürme tüpleri imal […]

İtidal ne demek?

İtidal ne demek?

İtidal nedir?İtidal: Soğukkanlılık, ölçülü olmak ve aşırıya kaçmamak anlamlarına gelir. İtidal cümle içinde: 1- Gönül işlerinde itidalli olamıyorum, sevdim mi çok seviyorum, sevmezsem de asla yakınında duramam.2- Geçen günkü itidalli davranışınız büyük bir kavgayı önlemiş oldu.3- İstanbul trafiğinde öfke konusunda itidalli olmak şart, çünkü karşındaki arabanın içinden kimin çıkacağı belli değil.