Degüstatör nedir? Gurme nedir?

Degüstatör ne demek?
Degüstatör: Degüstasyan içecekleri ve zaman zaman yiyecekleri tat, koku, renk ve şekil olarak değerlendirilmesinin baştan sonra silsilesi olarak tarif ediliyor. Bu degüstasyon işlemini yapan kişiye degüstatör denilir. Özellikle gıda sektöründe fabrikasyon olarak piyasaya sürülen ne varsa degüstasyon işleminden geçer. Sudan tutun, çikolatadan, içkiden, sigaraya kadar… Degüstatörün onay vermediği ürün asla piyasaya sürülmüyor. Çok ciddi eğitimler gerektiren bir alandır.

Gurme ne demek?
Gurme: Lezzet bilgisi ve kültürü gelişmiş kişi, Fransız kökenli bir sıfat olan ‘Gurman‘dan gelir. Gourmet, “lezzeti keşfetmiş, damak tadına sahip kişi” demek. Ayrıca “yemesini bilen” anlamına da geliyor.

Degüstatör ve Gurme arasındaki fark nedir?
Degüstatör fabrikasyon işlerin tadımcısıdır, özellikle şarap ve zeytinyağı gibi ürünlerin… Gurme ise piyasaya sürülmüş, sofraya gelecek kadar işlemden geçmiş olan yeme ve içme türü şeylerin tadımcısı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.