Drahoma nedir? Mehr nedir?

Drahoma ne demek?
Drahoma: Türkçe karşılığı “başlık parası” veya mehr‘dir fakat Müslümanların erkek tarafının kızı almak için verdiği, Hristiyan, Musevi ve bir kısım Yahudilerin de kız tarafının erkeğe verdiği para, mal, mülk, ev gibi şeylerdir. Türklerde başlık parası kimi kesimlerde eskide kalmış bir gelenek olarak düşünülse de kimi bölgelerde hala ciddiyetini korumaktadır. Aynı şey Hristiyan, Musevi ve Yahudiler için de geçerli…

Mehr ne demek?
Mehr: İslamiyette erkek, kadına mehr olarak para, mal ya da mülk verir. Bu, kadının hak ve hürriyetinin korunması ve evliliğin ciddi bir müessese olduğunu, kadının erkeğin elinde oyuncak olmadığını kabullenmesi içindir.

Bir anekdot:
1876 senesinde Anadolu’yu baştan başa dolaşan İngiliz subayı Frederick Burnaby, Ermenilerin damattan para aldığını görünce şaşırmış; bunun üzerine Karakiliseli (Ağrılı) bir Ermeni kendisine şöyle demiştir: “Kızlarımız evlendiği zaman, hizmetinden mahrum kalırız. Kocanın, bu kaybımızı karşılaması gerekir. Avrupalılar kızlarını okutur, ama o kızlar temizlik ve yemek pişirmek nedir bilmezler. Evlendikleri zaman babaları bir şey kaybetmez, tam aksine kızlarının yemeği, giyimi ve barınmaları için artık para ödemeyecekleri için kazançlı çıkarlar. Bir kocaya, yararsız bir yük üstlendiği için, bir şey vermek haktır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.