Erkekler neden annelerine benzeyen kadınları çekici bulur?

Finlandiyalı araştırmacıların yaptığı çalışmada, 70 erkek ve kadının partnerlerinin yüzü ebeveynleri ile karşılaştırıldı. “Sonuçta kadınların birlikte olduğu erkekler babalarına hiç benzemezken, erkeklerin eşleri ile anneleri arasında ‘önemli ölçüde’ benzerlik olduğu gözlendi” diye belirtiyor Turku Üniversitesi‘nde evrimsel psikolog Dr. Urszula Marcinkowska.

Marcinkowska’ya göre bu çok doğal. Evrim ve doğal seleksiyon insanları aynı tür grubundan gelenleri araması için önceden programlıyor. Ve erkeklerin ilk erken temasları da anneleri ile yaşandığı için annelerine benzeyen kadınlarla hayatlarını sürdürmeyi tercih ediyorlar. Babalar ise kızları üzerinde aynı tip etkiye sahip değil.

Şimdi gelelim yorumumuza:

Herkes “şöyle yaparsa sil, böyle yaparsa hayatından çıkar” tüyoları verme derdinde. Biri de çıkıp nasıl insan kazanacağımızı, insanlara nasıl tahammül edeceğimizin yolunu göstersin. Aziz ya da Veli değiliz ki ilk bakışta insanın içini görelim. Tanımadan karar veremeyiz, çünkü kimse aynı değil… Siz sanıyorsunuz ki her iki insan kusursuz oldukları için yan yana geliyorlar. Bu tamamen saçmalıktır. İki insan birbirini sevdiğinde aynı zamanda birbirine katlanmaya da karar vermiş olur. Tahammül bittiyse, sevgi çoktan bitmiştir. Her aşk da dünya gibi dört mevsimi yaşar. Yazın sıcak olunca biraz uzaklaşılır, kışın soğuk olunca sarılınır, baharda yağmur varken bir şemsiye altına girilir, sonbahar rüzgarlarında birbirine tutunulur. Kimi kızlar bu konuda hep babalarını örnek gösterirler, “Sevdiğim adam babam gibi olsun.” derler. Kimi erkekler de “Hayatıma girecek kadın annem gibi olmalı.” der. Şimdi önce kıza sonra da erkeğe en can alıcı soruyu soracağım,

Sevgili hanımefendi: Sevgilin ya da eşin olacak kişinin baban gibi olmasını istiyorsun ya, önce bir annene sor bakalım, “Babam gerçekte nasıl biri? Bana gösterdiği yüzü ile sana gösterdiği yüzü aynı mı? Baba olarak iyidir ki âşık olduğum adamı da öyle istiyorum, ya koca olarak???”

Şimdi sıra erkekte,

Sevgili biraderim, git babana sor bakalım, “Annem gerçekte nasıl biri? Anne olarak dünyanın en tatlı annesi ki eşim de onun gibi olsun istiyorum. Ya eş olarak???

İşte soruların gerçek cevapları bunların ardında yatıyor. Ben ne istiyorum? İnsan bazen kendi yaptığı resme istediği biçimi, pişirdiği yemeğe istediği tadı veremiyor. Karşısındaki insandan nasıl istediği gibi olmasını bekleyebilir? Demek ki sevgi var olduğu için katlanması ve tahammül etmesi zor gelmiyor. Çünkü sevmediğimiz insanların doğruları dahi gözümüze batar.

Şimdi anne ve babalarınızı dikkatle izleyin: “Bu çifti bir arada tutan sevgi sayesinde olan tahammül mü, yoksa beraber dünyaya getirdikleri evlatlar sayesindeki mecburiyet mı?” sorunuza cevap bulduktan sonra kendinize de son olarak “Ben bu çiftten ne örnek almalıyım?” sorusunu sorun. Akabinde dilerim yolunuz açık olur…

Erkekler neden annelerine benzeyen kadınlara aşık olurlar?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.