Hiçbir Şey Yolunda Değil

Birileri ona her şeyin yolunda olmadığını anlatmalı…

Sorun ve sıkıntılar her zaman alt tabakada olur. Çünkü inşaatın bütün yükü temelin üzerindedir.

Sorunu çözecek kişi ise en üstteki kişidir.

Fakat bilgi, en üst merciye hiyerarşi usulü ulaşır.

Bu, süzülerek yol aldığı için en üst merciye aşağıda her şeyin yolunda olduğunu söylenir.

Aynı olay Hitler Almanyası’nda gerçekleşmiş. Ne zaman ki yardımcılarına Ülkenin durumunu sorsa her şeyin yolunda olduğunu, inanılmaz güçlendiklerini, bu gidişle dünyanın en iyi ve en güçlü ülkesi olmaya aday olacaklarını söylemişler.

O da buna güvenerek harcadıkça harcamış savurdukça savurmuş.

Başka bir örnek vereyim: Mesela biz sekiz kardeşiz, ben yedi numaraydım. Çocukken evde baskı düzeni vardı; size şöyle söyleyeyim benim için memleket meselesi olan bir şey babama ulaşana kadar çekirdek çitleyerek dinlemelik bir konuya dönüşürdü. Çünkü her lafın ulaştığı kişi olayı bir tık daha yumuşatarak üstündekine anlatıyordu.

İşte şu an ülkede böyle bir durum var, gidişatımız adeta beddua almışız gibi… Gidemiyoruz, gidecek halimiz yok. İşi ve mesleği özellikle insana dair olan her eğitimli dış hatlar’da bilet sırasında olacağı günü bekliyor. Çünkü bunca sene her şeyin kötüye gidiyor olmasına şahit olmak için ve buna maruz kalmak için dirsek çürütmediler.

İyi mi yapıyorlar, kötü mü yapıyorlar” üzerine bir şey diyemem, kendi doğrularıdır. Kendilerine hak gördüklerini yapmakta bir beis görmüyorlar.

Çünkü herkeste biliyor ki bu hayatın tekrarı yok. Ve dünyaya gelen her kişi yıllarca okul sıralarında uyuyup uyandıysa, deyim yerindeyse tebeşir tozu yuttuysa; güzel bir hayat istemenin yanı sıra soyunun da aynı huzur ve selametle sürmesini ister.

Servet Saygınoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.