Akraba ile sadece Akraba olunur

Bir aileye, bir iş yerine, bir kente ve bir ülkeye gelen makam sahipleri ne zamanki hak etmek (liyakatlık) üzerine değil de akrabalık üzerine oldu mu orada işler karışıyor. Mesela:

-Akrabadan gelin ya da damat alırsan akrabalık zedeleniyor. Kavgalar çıkıyor bir sürü sıkıntı oluyor. Çünkü akraba akrabanın kirli çamaşırını bilir.

-İş yerine akraba olsan işleri savsaklıyor. İşe geç geliyor, yanlış bir şey yapsa “nasıl olsa bana kızmazlar” diyerek kafasına göre takılıyor.

-Belediyeye akrabanı alsan; sana iş, arsa ya da yer ayarlarım ayağına milletten bol bol para topluyor, rüşvet alıyor; kısacası bedava yaşamın peşine düşüyor.

Ülke işlerine akrabanı alsan yemediği halt kalmıyor.

İşte Osmanlı’yı yıkan da buydu.

Yedi kıtaya hükmettikleri zaman makamlar arasında amca, dayı, yeğen, bacanak yoktu. Görev başına gelenlerin hepsi liyakatlık üzerine yetişmişti. Ne zaman ki işin içerisine akrabalık girdi o sırada çöküş başladı…

Hayatta bildiğim tek bir şey var: Akraba ile sadece akraba olunur, hiçbir konuda ortak değil…

Servet Saygınoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.