Şansa inanır mısın?

Bugün bir kafede bayanların oturduğu tam 10 tane masanın yanından geçtim. 7’sinde elbise ve kozmetik, kalan 3 masa da erkekleri falları konuşuyordu.

Herkes her şeyin hazırında… Şunu yapmak istiyorum, bunu planlıyorum, onları kazanmak istiyorum, şunları öğrenmek istiyorum diyen birine rastladığım zaman kuyruklu yıldız görmüş kadar mutlu oluyorum.

Birilerinin yüzüne şans gülmüş diye herkes onun peşinden gideceğini ve o şansın onu da bulacağını sanıyor.

Hadi şans faktörünü ele alalım.

Şansın seni bulması harika bir şeydir ama bu şansı değerlendirebilecek donanımlara sahip olmak gerekir, yoksa bu seni tek seferlik mutlu etme şansı olur.

Sıradan ve en basitinden bir örnek verecek olursam: Birlikte vakit geçirebilecek olmayı büyük bir talih sayacağın birkaç insandan sana “Yarın beraber doğaya çıkıp çadır kurup piknik yapacağız” teklifi geliyor. Ama senin piknik malzemelerini tek gecede halledebilme şansın yok. Senin o gezmeye gidebilecek bütün materyallerin evdeyse ancak o zaman sana gelen teklifi değerlendirebilirsin.

Çadır, uyku tulumu, çizmeler, yağmurluk, mangal, pişireceğin yiyecekler, gerekirse harita gibi şeyler… Yani şansı değerlendirmek için o şansa hazır olmak.

Başka bir örnek daha vereyim: yıllar evvel liseyi yeni bitirmiş bir genç Üniversite sınavına hiçbir hazırlık yapmadan giriyor. Cevap anahtarına Sayısal loto gibi işaretler koyan bu gencin sınav sonucu açıklama zamanı 90 sorun 88’ini doğru yaptığı görülüyor. Ne kadar mutlu oluyor tarifi yok. Bu durumda ne yapılır tabii ki güzel bir bölüm tercih edilir değil mi? Tıp fakültesini tercih ediyor. Kayıtlar yapılıyor fakat okula başladığı ilk hafta dayanamayıp okulu bırakıyor ve evine dönüyor.

Neden?

Tamam şans güldü ama Tıp fakültesini yükünü kaldırmak için 90 sorunun gerçekten 88 ini yapabilecek potansiyel olması gerekirdi.

Milyonda bir ihtimalle denk gelmiş şeyleri baz alarak hayatınıza yön vermeye kalkarsanız kendinize büyük yazık etmiş olursunuz.

Allah aşkına bir şeylerden anlayın, meziyetleriniz ve ortaya çıkardığınız marifetleriniz olsun. İnsanın kendini keşif yolculuğu ömür boyu sürer ve o yolda olduğu sürece kendinde muazzam özellikler bulur.

Kendinize bu şansı tanıyın…

Servet Saygınoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.