Elbise mi, İçindeki mi?

“Kim ne yapmış?” diye telefon ekranına bakmaktan çevremizde olup bitenleri kaçırıyoruz. Ve bir de şu var: Uzaklarda aramayın, zira davul sesi uzaktan hoş gelir. Ne varsa gözünüzün önünde, burnunuzun dibindedir etrafınıza bakın. Başını eğmek, bir tek yüz kızartıcı suç işleyenlerin yapması gereken davranıştır Kırk dünya yükü omzunda olsa da kaldır başını, az git uz git ama yoluna bakarak git. Dünyadan haberiniz olmalı elbet, ama dünyadaki her şeyden de haberdar olamayız. Gözümüzün gördüğü, aklımızın alabildiği kadarız.

Başkalarının hayatını kıskanmadan önce kendi hayatına birilerinin imrendiğini de bilmen gerek. Ama seyretmeyi bırakmazsan kendi hayatının ve elinde olanların ve hatta sahip olduklarının farkına varamazsın. Üstelik kocaman bir yaşam kendi yoluna bakmadan başka yaşamları seyredip hayret etmekle geçer.

Her şeyi ilk görünüşüyle yargılarız, arkasında neler vardır, ne için böyledir, nasıl böyle olmuştur gibi sorular gelmez aklımıza. İşte böyle şeylerin farkına erken varmak için her gün bir nebze de olsa ön yargılarımızı törpülememiz gerek. Çoğu zaman bizi yanılgıya uğratan durumların başında gelir. Bizden değildir diye, tanımıyoruz diye, daha önce görmemişiz diye aklımıza gelen bütün kötülükleri sınamadığımız insanların üzerine yükleriz.

Fotoğraf uzaktan güzeldir, ama asıl güzelliği yakından görürüz. Gözlerine bakınca anlattığı şeylerle örtüşüyorsa işte orada onaylanmaya layık görülür.

Neden, niçin, nasıl, niye gibi sorularınıza cevap bulmadan kimsenin iyi ya da kötü olduğuna karar vermeyin. Elbiseyi mi merak ediyorsunuz? Onu değiştirmek üç dakika, makyajı/tıraşı on dakika… Peki ya kalbini değiştirmek? Ön yargılarını? Peşin hükümlerini? Bilgi dağarcığını? Fikirlerini? İşte er meydanı budur. Kolay bozulan ve değiştirilmesi mümkün şeylere yatırım yapmayı hiçbir iktisat kabul etmemiştir.

Öyle şeylere sahip olmaya çalış ki günden güne değerlensin ve sen yaşlandıkça o daha büyük bir kıymet kazansın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

servetsayginoglu

Yazarlık hayatına 2011 yılında Kafka’ya hayranlığı üzerine “Bir Kafes Kuş Aramaya Çıkmış” adlı kitabıyla başlamış, şu anda “Sana Güvenmiştim” kitabına kadar 7 eser yayımlamıştır. Saygınoğlu, şu anda kişisel ve toplumsal konular üzerine hem yazılı hem de video türü içerikleri üretip sunmaktadır.